foto: Ministerul Culturii/ facebook
Sâmbătă seară, premierul Florin Cîțu și ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu au fost în prim plan la evenimentul pilot organizat la Teatrul Național București – spectacolul “Dineu cu proști”, regizat de Ion Caramitru.
Alături de ei s-a aflat și Victor Costache, fostul ministru al Sănătății, cu care România a început pandemia anul trecut. În ultimele luni, acesta fost o voce importantă în grupul interministerial organizat pentru găsirea unor soluții dedicate sectorului cultural.
De la eveniment a lipsit, însă, un personaj cheie – secretarul de stat Raed Arafat.
În paralel, organizatorii de festivaluri și spectacole încă încercau să digere noile măsuri adoptate de Comitetul pentru Situații de Urgență(CNSU) vineri seara. Anunțată ca un plan de relaxare de premierul Cîțu, seria de măsuri dedicate evenimentelor culturale organizate în exterior i-a șocat pe cei care așteaptă de un an revenirea la normalitate.
În realitate, aceștia sunt folosiți acum pentru a face lobby pentru accelerarea campaniei de vaccinare și chiar și așa, noile măsuri nu le permit nici pe departe să organizeze un festival așa cum ar fi sperat ei.
În aceste condiții, Electric Castle a devenit luni primul festival major care a anunțat anularea evenimentului pe 2021.
Am stat de vorbă cu reprezentanții Electric Castle, Untold, Neversea, Jazz in the park, Summer Well și cu cei ai Asociației Lucrătorilor în Industria Spectacolelor și vă prezentăm mai jos cum va fi afectat, din nou, sectorul cultural.
***
“Îi amintim domnului Cîțu că a promis o vară cu festivaluri.”
Edy Chereji, director de Marketing și Comunicare Untold/Neversea
“Începând de astăzi este primul pas din revenirea la normalitate, un pas important pe care România îl face şi cred că este prima ţară din Uniunea Europeană care face acest pas, datorită românilor. Românii au înţeles să se vaccineze”, a declarat Florin Cîţu la evenimentul pilot organizat sâmbătă la TNB.
Noile măsuri dedicate sectorului cultural nu seamănă, însă, deloc cu normalitatea de altădată.
Mai mult, deși sunt prezentate ca un plan, dat fiind că sunt condiționate de rata de vaccinare la nivel național, ele accentuează impredictibilitatea organizării unui eveniment major.

Iată care sunt principalele decizii anunțate în Hotărârea CNSU:
“Art.1 – (1) Începând cu data de 15.05.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune ca activitățile culturale, artistice și de divertisment să poată fi organizate și desfășurate în spații deschise cu participarea a cel mult 500 de persoane, cu asigurarea unei suprafețe minime de 2 mp pentru fiecare persoană și respectarea măsurilor de protecție sanitară, dacă incidența cumulată la 14 zile a cazurilor din județ/localitate este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori.
(2) Începând cu data de 01.06.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune ca activitățile culturale, artistice și de divertisment să poată fi organizate și desfășurate în spații deschise cu participarea a cel mult 1.000 de persoane, cu asigurarea unei suprafețe minime de 2 mp pentru fiecare persoană și respectarea măsurilor de protecție sanitară, dacă incidența cumulată la 14 zile a cazurilor din județ/localitate este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori.
(3) Începând cu data de 01.07.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune ca activitățile culturale, artistice și de divertisment să poată fi organizate și desfășurate în spații deschise cu participarea a cel mult 2.500 de persoane, cu asigurarea unei suprafețe minime de 2 mp pentru fiecare persoană și respectarea măsurilor de protecție sanitară, dacă incidența cumulată la 14 zile a cazurilor din județ/localitate este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori.
(4) Începând cu data de 01.08.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune ca activitățile culturale, artistice și de divertisment să poată fi organizate și desfășurate în spații deschise cu participarea a cel mult 5.000 de persoane, cu participarea publicului fără limită de persoane, cu asigurarea unei suprafețe minime de 2 mp pentru fiecare persoană și respectarea măsurilor de protecție sanitară și cu condiția ca evenimentul să nu aibă o durată mai mare de 1 zi.”
Țintele de vaccinare, anunțate de guvernul Cîțu sunt: 5 milioane de persoane vaccinate până la 1 iunie, 6 milioane – până la 1 iulie şi 7 milioane – până la 1 august. Până la această oră există 3.963.176 persoane vaccinate, dintre care:
– 1.091.616 persoane vaccinate cu 1 doză;
– 2.871.560 persoane vaccinate cu 2 doze.
În aceste condiții, un festival depinde direct de rata de vaccinare la nivel național. De exemplu, chiar dacă la un festival de la Cluj ar dori să participe în iulie 2500 de persoane vaccinate, acest lucru nu ar fi permis, dacă în toată țara nu ar fi atinsă ținta stabilită de guvern.
Neversea & Untold ar putea fi reprogramate
Neversea era primul festival care urma să aibă loc vara aceasta, între 7-11 iulie 2021. În urma regulamentului publicat vineri seara, conform căruia numărul maxim de participanți ar putea fi 2500, iar asta doar în cazul în care rata de vaccinare la nivel național atinge pragul prevăzut pentru luna iulie, organizatorii au luat decizia de a renunța la organizarea festivalului în acea perioadă.

„În cazul Neversea, în luna iunie noi trebuie să începem deja să construim orășelul pe plajă. Să ne apucăm să construim, dar să ne trezim la final de iunie că ni se spune că, din păcate, nu putem organiza festivalul la început de iulie așa cum este el anunțat.” – Edy Chereji, Director de Marketing și Comunicare Untold/Neversea
Edy Chereji ne spune că ia în considerare mutarea festivalului, dacă autoritățile vor reanaliza și adapta reglementările care țin de organizarea unui eveniment mare. De aceleași modificări depinde și Untold, programat pentru 5-8 august 2021.
Dacă limita de 5000 de participanți prevăzută pentru luna august rămâne valabilă, cel mai probabil cele două festivaluri vor fi, de asemenea, amânate pentru 2022.
“Nu am cum să nu mă întreb dacă autoritățile chiar înțeleg cum funcționează industria noastră? Sau daca e cumva rea intenție la adresa industriei noastre? Cum să spui că înțelegi industria, întelegi prin ce am trecut de 1 an de zile, cum să spui că înțelegi că mii de oameni și societăți comerciale nu au avut activitate, să zici peste tot că vei susține reluarea, să te consulți cu industria, ca în final să ieși cu norme care NU SE POT APLICA în industrie?”, a afirmat Edy Chereji într-o postare publică pe facebook.

Acesta a completat că dacă măsurile vor rămâne în acest stadiu, atunci guvernul ar trebui să ofere compensațiile financiare pe care le promite de un an încoace.
Electric Castle nu se mai ține în 2021
Electric Castle a fost primul festival care a anunțat că anulează ediția din 2021. Aceasta urma să aibă loc între 14-18 iulie 2021. Hotărârea CNSU a venit într-un moment în care graficul de implementare a evenimentului era deja cu mult depășit.
„Nu ne-am imaginat că vom ajunge până în mai fără o decizie.”
Renate Rozenberg, PR Manager Electric Castle.
Conform reglementărilor, capacitatea maximă pentru un eveniment în luna iulie este de 2500 de participanți, un număr extrem de mic pentru un festival care la ultima ediție, în 2019, a strâns 231.000 de oameni în 5 zile de concerte.
În aceste condiții, organizatorii au decis reprogramarea festivalului pentru 13-17 iulie 2022. Toate marile trupe anunțate – twenty øne piløts, Gorillaz și Deftones – au reconfirmat prezența pentru anul viitor.

Biletele deja achiziționate de fani rămân valabile pentru ediția din 2022, dar cei care vor dori returnarea banilor vor avea și această opțiune.
Summer Well, ediție restrânsă
Summer Well este programat să aibă loc între 13 și 15 august 2021. Pentru această perioadă sunt cele mai multe confuzii în Hotărârea CNSU. În primul rând, nu se înțelege dacă evenimentele vor fi limitate la 5000 de participanți sau nu și, în plus, apare condiția ca evenimentul „să nu aibă o durată mai mare de o zi”.
Organizatorii ne-au transmis că majoritatea artiștilor au confirmat prezența pentru ediția de anul acesta. Însă, în cazul în care capacitatea va fi limitată, ceea ce ar însemna că numele mari nu s-ar justifica financiar, Summer Well va avea loc doar cu artiștii programați în prima parte a zilelor de festival și cu artiști locali.

„Ce ne spunem noi toți din industria asta e că există o intenție bună în spatele deciziilor pe care le ia guvernul. Și atunci poate din aproape în aproape se vor corecta niște lucruri care sunt clar erori și se va reveni asupra unor decizii care ne pun clar în imposibilitatea de a plăti sume către artiști, de a face vânzare de bilete.
Momentan, noi putem afla cu o zi înainte că nu s-a atins pragul de vaccinare.”, ne-a declarat John Varbiu, organizator Summer Well
Evenimentele mici, dezavantajate și ele de noile măsuri
Un alt detaliu care provoacă incertitudine e că evenimentele se pot desfășura „cu asigurarea unei suprafețe minime de 2 mp pentru fiecare persoană”. Nu este clar pentru nimeni dacă această distanță trebuie păstrată în zona de scenă sau pe toată suprafața locației unui eveniment. În al doilea caz, această regulă ar însemna o limitare încă și mai dură a numărului de participanți:
„Să luăm ca exemplu Arenele Romane: Chiar dacă 5000 de oameni pot participa în aer liber, ele au 1500 metri pătrați. Deci acolo ai putea băga 750 de oameni.”, ne explică Bogdan Nedelcu de la Asociația Lucrătorilor în Industria Spectacolele
Jazz in the Park, ediție altfel
Jazz in the Park este singurul eveniment muzical major care a avut o ediție și în 2020. Atunci au participat 500 de persoane pe zi. Anul acesta, pentru a se conforma reglementărilor, festivalul se va ține în patru locații diferite în oraș. Jazz in the Park va avea loc în perioada 2-5 septembrie 2021 iar line-up-ul va fi anunțat la începutul lunii iulie.

„Într-un scenariu optim, noi gândim festivalul cu multiple capacități, la o limită maximă de 3000 de persoane. Aici am vrea să ne încadrăm, mai ales în contextul în care va trebui să verificăm de vaccin sau să facem teste rapide. Din acest motiv ne gândim la un maxim de 3000 de persoane per locație, pe zi.” ne-a spus Alin Vaida, organizator Jazz in the Park
Reguli diferite pentru EURO 2020
Hotărârea CNSU prevede măsuri diferite pentru evenimentele sportive organizate în aer liber, chiar dacă, de exemplu, UNTOLD ar fi fost organizat tot pe stadion.
Regimul special acordat meciurilor de fotbal se explică prin organizarea EURO 2020, de care Guvernul României este responsabil. România va găzdui 4 meciuri de la Campionatul European de Fotbal pe Arena Națională din București.

Conform măsurilor anunțate vineri:
“Art. 5 (2) Începând cu data de 01.06.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune organizarea și desfășurarea competițiilor sportive în spații deschise cu participarea spectatorilor până la 25% din capacitatea maximă a spațiului.”
Prin urmare, la un meci de fotbal ar putea fi prezenți până la 15.000 de spectatori.


Pentru conformitate, anul trecut a avut loc si festivalul ce la Garana, mult mai vechi si de prestigiu decat Jazz in the Park
Frustrarea in sector este și mai mare din cauza faptului că angajații de la stat (centre culturale) își iau în continuare salariile fără să lucreze efectiv. S-au tăiat peste tot bugetele pt evenimente, dar posturile sunt menținute. Păi, ori ajutați și sectorul privat, ori reformați sistemul de stat.
Comments are closed.