Sala Mare a Teatrului Ion Creangă, situată în Piața Amzei nr. 13 din București, a fost redeschisă după 15 ani în care lucrările de consolidare și renovare a clădirii au fost blocate în repetate rânduri.
Deschiderea oficială a avut loc pe 15 ianuarie, de Ziua Culturii, în prezența primarului Nicușor Dan, cel care a reușit să deblocheze proiectul de consolidare. Acesta a oferit și un premiu onorific actriței Alexandrina Halic, în vârstă de 82 de ani, cunoscută pentru interpretările poveștilor și basmele copilăriei în perioada comunistă.
Teatrul Ion Creangă, instituție aflată în subordinea Primăriei Capitalei, este condus din decembrie 2018 de Petre-Gabriel Coveșeanu, cunoscut publicului larg drept “Cove”, pentru numeroasele sale proiecte de prezentator TV.
Spectacolele programate luna aceasta la Sala Mare: „Visul unei nopți de vară“ (13.01 & 21.01), „Păcală și Tândală“ (19.01), „TILL“ (20.01) și „Jack și vrejul de fasole“ (21.01). La finalul lunii ianuarie, între 26 și 28, va avea loc cea de-a X-a ediție a mini festivalului TIC PITIC – ZILELE SMALL SIZE, atât la Sala Mare (Piața Amzei nr. 13), cât și la Sala Mică (Str. Biserica Amzei 21-23). Detalii AICI.
Prețurile biletelor variază între 37 și 48 de lei.