Lista completă de nominalizări la Premiile Oscar

În fiecare an, oameni din toată lumea își îndreaptă ochii spre Hollywood. De obicei, asta se întâmplă primăvara, când se acordă premiile Oscar. Anul acesta, mai mult ca oricând, românii vor urmări ceremonia de decernare a premiilor Academiei Americane de Film, de la ora 3:00 dimineața pe 26 aprilie, cu sufletul la gură și pumnii strânși pentru “colectiv”.

Vă avertizăm că 26 aprilie pică într-o zi de luni, așa că poate ar fi o idee bună să anunțați la serviciu.

Pe lângă cele două categorii care ne vor interesa în mod special pe noi, românii (cel mai bun documentar și cel mai bun film străin), iată care sunt și celelalte nominalizări la Oscaruri:

Actor într-un rol principal

RIZ AHMED – Sound of Metal
CHADWICK BOSEMAN – Ma Rainey’s Black Bottom
ANTHONY HOPKINS – The Father
GARY OLDMAN – Mank
STEVEN YEUN – Minari

Actor într-un rol secundar

SACHA BARON COHEN – The Trial of the Chicago 7
DANIEL KALUUYA – Judas and the Black Messiah
LESLIE ODOM, JR. – One Night in Miami…
PAUL RACI – Sound of Metal
LAKEITH STANFIELD – Judas and the Black Messiah

Actriță într-un rol principal

VIOLA DAVIS – Ma Rainey’s Black Bottom
ANDRA DAY – The United States vs. Billie Holiday
VANESSA KIRBY – Pieces of a Woman
FRANCES MCDORMAND – Nomadland
CAREY MULLIGAN – Promising Young Woman

Actriță într-un rol secundar

MARIA BAKALOVA – Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
GLENN CLOSE – Hillbilly Elegy
OLIVIA COLMAN – The Father
AMANDA SEYFRIED – Mank
YUH-JUNG YOUN – Minari

Animație lung metraj

ONWARD – Dan Scanlon și Kori Rae
OVER THE MOON – Glen Keane, Gennie Rim și Peilin Chou
A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON – Richard Phelan, Will Becher și Paul Kewley
SOUL – Pete Docter și Dana Murray
WOLFWALKERS – Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young și Stéphan Roelants

Imagine

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Sean Bobbitt
MANK – Erik Messerschmidt
NEWS OF THE WORLD – Dariusz Wolski
NOMADLAND – Joshua James Richards
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Phedon Papamichael

Costume

EMMA – Alexandra Byrne
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – Ann Roth
MANK – Trish Summerville
MULAN – Bina Daigeler
PINOCCHIO – Massimo Cantini Parrini

Regie

ANOTHER ROUND – Thomas Vinterberg
MANK – David Fincher
MINARI – Lee Isaac Chung
NOMADLAND – Chloé Zhao
PROMISING YOUNG WOMAN – Emerald Fennell

Documentar lung metraj

COLLECTIVE – Alexander Nanau și Bianca Oana
CRIP CAMP – Nicole Newnham, Jim LeBrecht și Sara Bolder
THE MOLE AGENT – Maite Alberdi și Marcela Santibáñez
MY OCTOPUS TEACHER – Pippa Ehrlich, James Reed și Craig Foster
TIME – Garrett Bradley, Lauren Domino și Kellen Quinn

Documentar scurt metraj

COLETTE – Anthony Giacchino și Alice Doyard
A CONCERTO IS A CONVERSATION – Ben Proudfoot și Kris Bowers
DO NOT SPLIT – Anders Hammer și Charlotte Cook
HUNGER WARD – Skye Fitzgerald și Michael Scheuerman
A LOVE SONG FOR LATASHA – Sophia Nahli Allison și Janice Duncan

Montaj

THE FATHER – Yorgos Lamprinos
NOMADLAND – Chloé Zhao
PROMISING YOUNG WOMAN – Frédéric Thoraval
SOUND OF METAL – Mikkel E. G. Nielsen
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Alan Baumgarten

Film străin

ANOTHER ROUND – Danemarca
BETTER DAYS – Hong Kong
COLLECTIVE – România
THE MAN WHO SOLD HIS SKIN – Tunisia
QUO VADIS, AIDA? – Bosnia și Herțegovina

Machiaj și Păr

EMMA – Marese Langan, Laura Allen și Claudia Stolze
HILLBILLY ELEGY – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle și Patricia Dehaney
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal și Jamika Wilson
MANK – Gigi Williams, Kimberley Spiteri și Colleen LaBaff
PINOCCHIO – Mark Coulier, Dalia Colli și Francesco Pegoretti

Muzică originală

DA 5 BLOODS – Terence Blanchard
MANK – Trent Reznor și Atticus Ross
MINARI – Emile Mosseri
NEWS OF THE WORLD – James Newton Howard
SOUL – Trent Reznor, Atticus Ross și Jon Batiste

Muzică (melodie originală)

FIGHT FOR YOU – din Judas and the Black Messiah; Muzica de H.E.R. și Dernst Emile II; Versuri de H.E.R. și Tiara Thomas
HEAR MY VOICE – din The Trial of the Chicago 7; Muzica de Daniel Pemberton; Versuri de Daniel Pemberton și Celeste Waite
HUSAVIK – din Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Muzica și versuri de Savan Kotecha, Fat Max Gsus și Rickard Göransson
IO SÌ (SEEN) – din The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); Muzica de Diane Warren; Versuri de Diane Warren și Laura Pausini
SPEAK NOW – din One Night in Miami…; Muzica și versuri de Leslie Odom, Jr. și Sam Ashworth

Cel mai bun film

THE FATHER – David Parfitt, Jean-Louis Livi și Philippe Carcassonne, Producători
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Shaka King, Charles D. King și Ryan Coogler, Producători
MANK – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski, Producători
MINARI – Christina Oh, Producător
NOMADLAND – Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey și Chloé Zhao, Producători
PROMISING YOUNG WOMAN – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell și Josey McNamara, Producători
SOUND OF METAL – Bert Hamelinck și Sacha Ben Harroche, Producători
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Marc Platt și Stuart Besser, Producători

Scenografie

THE FATHER – Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton
MANK – Donald Graham Burt, Jan Pascale
NEWS OF THE WORLD – David Crank, Elizabeth Keenan
TENET – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Animație scurt metraj

BURROW – Madeline Sharafian și Michael Capbarat
GENIUS LOCI – Adrien Mérigeau și Amaury Ovise
IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU – Will McCormack și Michael Govier
OPERA – Erick Oh
YES-PEOPLE – Gísli Darri Halldórsson și Arnar Gunnarsson

Scurt metraj ficțiune

FEELING THROUGH – Doug Roland and Susan Ruzenski
THE LETTER ROOM – Elvira Lind și Sofia Sondervan
THE PRESENT – Farah Nabulsi
TWO DISTANT STRANGERS – Travon Free and Martin Desmond Roe
WHITE EYE – Tomer Shushan și Shira Hochman

Sunet

GREYHOUND – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders și David Wyman
MANK – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance și Drew Kunin
NEWS OF THE WORLD – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller și John Pritchett
SOUL – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
SOUND OF METAL – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés și Phillip Bladh

Efecte speciale

LOVE AND MONSTERS – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt și Brian Cox
THE MIDNIGHT SKY – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon și David Watkins
MULAN – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury și Steve Ingram
THE ONE AND ONLY IVAN – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Colomo Martinez
TENET – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley și Scott Fisher

Scenariu adaptat

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM: DELIVERY OF PRODIGIOUS BRIBE TO AMERICAN REGIME FOR MAKE BENEFIT ONCE GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN – scenariu de Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Povestea de Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
THE FATHER – Scenariu de Christopher Hampton și Florian Zeller
NOMADLAND – Scenariu de Chloé Zhao
ONE NIGHT IN MIAMI… – Scenariu de Kemp Powers
THE WHITE TIGER – Scenariu de Ramin Bahrani

Scenariu original

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Scenariu de Will Berson & Shaka King; Povestea de Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
MINARI – Scenariu de Lee Isaac Chung
PROMISING YOUNG WOMAN – Scenariu de Emerald Fennell
SOUND OF METAL – Scenariu de Darius Marder & Abraham Marder; Povestea de Darius Marder & Derek Cianfrance
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Scenariu de Aaron Sorkin


Susține platforma noastră de jurnalism independent printr-o donație:

Transfer Bancar: RO47RNCB0318009831680001(BCR)

Patreon: Donează

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *