Filmele “Otto Barbarul” și “Malmkrog” conduc lista nominalizărilor la Premiile Gopo 2022

foto: Otto Barbarul

Azi au fost anunțate nominalizările la Premiile Gopo, evenimentul care premiază în fiecare an vârfurile cinematografiei românești.

Dintre filmele care au avut premiera în cinematografele din România anul trecut, Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (r. Radu Jude), Câmp de maci (r. Eugen Jebeleanu), Malmkrog (r. Cristi Puiu), Neidentificat (r. Bogdan George Apetri) și Otto Barbarul (r. Ruxandra Ghițescu) sunt nominalizate la categoria Cel mai bun film de lungmetraj.

Filmul regizat de Ruxandra Ghițescu, Otto Barbarul, are cele mai multe nominalizări – 13, urmat de Malmkrog, cu 11 nominalizări.

Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, Neidentificat, Câmp de maci și Luca au fiecare câte 7 nominalizări.

Una dintre revelațiile de anul acesta, tânăra actriță Ioana Bugarin, are două nominalizări, una pentru rol principal, una pentru rol secundar.

Iată lista completă a nominalizărilor:

Cea mai bună regie

  • Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat
  • Cristi Puiu pentru filmul Malmkrog
  • Eugen Jebeleanu pentru filmul Câmp de maci
  • Radu Jude pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Ruxandra Ghițescu pentru filmul Otto Barbarul

Cel mai bun actor în rol principal

  • Adrian Titieni pentru rolul Mircea din filmul Tata mută munții
  • Bogdan Farcaș pentru rolul Florin Iespas din filmul Neidentificat
  • Conrad Mericoffer pentru rolul Cristi din filmul Câmp de maci
  • István Téglás pentru rolul Luca din filmul Luca
  • Mircea Andreescu pentru rolul Emil din filmul După 40 de zile

Cea mai buna actriță în rol principal

  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Dora din filmul Complet Necunoscuți
  • Ioana Bugarin pentru rolul Mia din filmul Mia își ratează răzbunarea
  • Katia Pascariu pentru rolul Emi din filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Marina Palii pentru rolul Olga din filmul Malmkrog
  • Nicoleta Hâncu pentru rolul Clara din filmul Poate mai trăiesc și azi

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Alexandru Potocean pentru rolul Mircea din filmul Câmp de maci
  • Dragoș Dumitru pentru rolul Bănel din filmul Neidentificat
  • István Téglás pentru rolul majordomul din filmul Malmkrog
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Costin Penea din filmul Otto Barbarul
  • Toma Cuzin pentru rolul Culai Ifrim din filmul Și atunci…ce e libertatea?

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ioana Bugarin pentru rolul Laura din filmul Otto barbarul
  • Ioana Flora pentru rolul Mirela din filmul Otto barbarul
  • Maria Junghiețu pentru rolul Rodica din filmul Berliner
  • Maria Popistașu pentru rolul Anastasia din filmul Mia își ratează răzbunarea
  • Rodica Mandache pentru rolul Floarea Plătici din filmul Luca

Cel mai bun scenariu

  • Cristi Puiu pentru filmul Malmkrog
  • Ioana Moraru pentru filmul Câmp de maci
  • Iulian Postelnicu, Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat
  • Radu Jude pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Ruxandra Ghițescu pentru filmul Otto barbarul

Cea mai bună imagine

  • Ana Drăghici pentru filmul  Otto barbarul
  • Cosmin Dumitrache pentru filmul România Sălbatică
  • George Dăscălescu pentru filmul Luca
  • Marius Panduru RSC pentru filmul Câmp de maci
  • Tudor Vladimir Panduru RSC pentru filmul Malmkrog

Cel mai bun montaj

  • Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Dana Bunescu pentru filmul Otto barbarul
  • Dragoș Apetri, Andrei Iancu și Bogdan Zărnoianu pentru filmul Malmkrog
  • Mircea Olteanu și Costi Zaharia pentru filmul Tata mută munții

Cel mai bun sunet

  • Christophe Vintrignier, Zoran Maksimovic, Ognjen Popic, Niklas Scarp, Florin Tăbăcaru, Jean Paul Bernard pentru filmul Malmkrog
  • Dana Bunescu, Michel Schillings și Hrvoje Radnic pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Dan Ștefan Rucăreanu, Ioan Filip și Matei Vasilache pentru filmul România Sălbatică
  • Marius Leftărache și Dragoș Știrbu pentru filmul Tata mută munții
  • Mārtiņš Rozentals, Jiří Klenka pentru filmul  Neidentificat

Cea mai bună muzică originală

  • Alexei Țurcan pentru filmul România Sălbatică
  • Octavian Albu “Otto”, Cardinal pentru filmul Otto Barbarul
  • Petre Bog pentru filmul Tata mută munții
  • Thierry Malet pentru filmul Luca
  • Vasile Șirli pentru filmul Scara

Cele mai bune decoruri

  • Călin Papură pentru filmul Și atunci…ce e libertatea?
  • Cristina Barbu pentru filmul Luca
  • Cristina Paula, Ana Barbu pentru filmul Malmkrog
  • Simona Pădurețu pentru filmul Tata mută munții
  • Sorin Dima pentru filmul Scara

Cele mai bune costume

  • Mălina Ionescu pentru filmul Otto Barbarul
  • Carmen Moldovan pentru filmul Luca
  • Cireșica Cuciuc pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Nicoleta Cârnu pentru filmul Și atunci…ce e libertatea?
  • Oana Păunescu pentru filmul Malmkrog

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Betty Făcăianu, Nicoleta Petrache, Lidia Ivanov, Camelia Borcan pentru filmul Și atunci… ce e libertatea?
  • Bianca Boeroiu și Elena Tudor pentru filmul Luca
  • Dana Roșeanu, Elena Tudor și  Manuela Tudor pentru filmul Malmkrog
  • Daniela Busoiu și Alexandra Bârlădeanu pentru filmul Scara
  • Gabriela Gociu și Manuela Tudor pentru filmul Otto Barbarul

Cel mai bun film de debut

  • Casa cu păpuși (r. Tudor Platon) 
  • Câmp de maci (r. Eugen Jebeleanu) 
  • Complet Necunoscuți (r. Octavian Strunilă) 
  • Otto barbarul (r. Ruxandra Ghițescu) 
  • România Sălbatică (r. Dan Dinu) 

Cel mai bun documentar

  • Casa cu păpuși  r. Tudor Platon,  producători: Carla Fotea, Ada Solomon, Tudor Platon, Alecu Solomon | România (microFILM)
  • Holy Father r. Andrei Dăscălescu, producător: Anda Ionescu | România (Filmlab)
  • Ieșirea trenurilor din gară r. Radu Jude, Adrian Cioflâncă producători: Ada Solomon, Carla Fotea, Radu Jude | România (microFILM)
  • În mijlocul meu, vocea r. Andra Hera, producători: Cătălin Mitulescu, Andra Hera | România (Strada Film)
  • Noi împotriva noastră  r. Andra Tarara, producători: Anamaria Antoci, Anda Ionescu | România (Tangaj Production)
  • România Sălbatică r. Dan Dinu, producători: Tudor Giurgiu, Matei Truța, Vlad Rădulescu | România (NTD Film, Libra Films, HBO Europe, Avanpost Media)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

  • Eu sunt Dorin r.  Valeriu Andriuță, producători: Iulia Andriuță, Florin Șerban | România (Fantascope Film)
  • Extravaganzia mare, blat subțire, sos iute r. Andrei Redinciuc, producători: Carol Ionescu, Andrei Redinciuc  | România (Icar Films)
  • Interfon 15  r. Andrei Epure,  producători: Ana Maria Gheorghe, Alexandru Teodorescu | România (Saga Film)
  • Prin oraș circulă povești de dragoste r. Carina Gabriela Dașoveanu | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • Șoarecele B  r. Ioachim Stroe,  producător: Anca Puiu, Claudiu Mitcu | România (Mandragora, Wearebasca)
  • When Night Meets Dawn  r. Andreea Cristina Borțun,  producător: Gabriela Suciu Pădurețu, Andreea Cristina Borțun | România (Atelier de Film)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Același vis r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs)
  • In a family r. Teodor Ioniță | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • Triplex confinium r. Maria Bălănean| România (SNSPA)
  • Tu, ăla cu mustață! r. Răzvan Oprescu, producător: Boeru Alin | România (Baia Băieților)

Tânără speranță 

  • Alex Pintică pentru regia și montajul  scurtmetrajului Trecut de ora 8
  • Andrei Epure pentru regia scurtmetrajelor Interfon 15, Poate întunericul mă va acoperi
  • Laurențiu Răducanu pentru imaginea lungmetrajelor După 40 de zile, Poate mai trăiesc și azi și a scurtmetrajelor When Night Meets Dawn, Interfon 15
  • Marc Titieni pentru rolul Otto din lungmetrajul Otto barbarul
  • Miruna Minculescu pentru regia scurtmetrajului Fragmentări

Cel mai bun film european

  • Adieu les cons / Adio, proștilor! r. Albert Dupontel | Franța (distribuitor: Independența Film)
  • Annette r. Leos Carax | Franța (distribuitor:Transilvania Film)
  • Another Round / Încă un rând r. Thomas Vinterberg | Danemarca (distribuitor: Bad Unicorn)
  • Les traducteurs / Traducătorii  r. Régis Roinsard | Franța, Belgia (distribuitor: Independența Film)
  • Portrait de la jeune fille en feu / Portretul unei femei în flăcări r. Céline Sciamma | Franța (distribuitor: Voodoo Film)

Gala Premiilor Gopo va avea loc pe 19 aprilie, însă organizatorii nu au anunțat momentan locul desfășurării.


Susține platforma noastră de jurnalism independent printr-o donație:

Transfer Bancar: RO47RNCB0318009831680001(BCR)

Patreon: Donează

1 thought on “Filmele “Otto Barbarul” și “Malmkrog” conduc lista nominalizărilor la Premiile Gopo 2022”

  1. Pingback: Azi are loc Gala Premiilor Gopo. Vedeți care sunt nominalizații și premiile speciale - Cultura la dubă

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *